Hlavnou výhodou ručnej vŕtačky je jednoduchá manipulácia a spoľahlivosť. Je totiž vyrobená z veľmi odolných kovov, vďaka ktorým nebude mať problém ani s prevŕtaním poriadne tvrdého materiálu.
Ručné vŕtačky sú dnes súčasťou povinnej výbavy každého majstra. Tento nástroj je však starý už niekoľko storočí, a tak je prirodzené, že prešiel nemalým vývojom. V článku si predstavíme jednotlivé druhy vŕtačiek, aby ste sa v nich mohli lepšie orientovať.
Mechanická ručná vŕtačka
Mechanická ručná vŕtačka s upnutým vrtákom sa ručne pritláča k vŕtanému materiálu. Okrem svidríka patrí k nim aj kolovrátok, ktorý je vhodný na vŕtanie dier v mäkkom materiáli a na zrážanie hrán. Výhodnejšie sú vŕtačky s ozubeným prevodom, ktorým možno vŕtať diery až do priemeru 10 mm. Vřtačka funguje na pohon ľudskej sily, takže sa pri nej aj trochu narobíte.
Elektrická ručná vŕtačka
Elektrická ručná vŕtačka je už očosi komfortnejšia, pretože pre zabezpečenie výstupného rotačného pohybu používa elektromotor a teda elektrickú energiu. Napájanie je obvykle na štandardnú energetickú sieť 220V. Elektrické vŕtačky sa používajú sa na vŕtanie dier do cca priemeru 25 mm v plnej oceli. Vreteno so skľučovadlom poháňa vstavaný elektromotor cez ozubený prevod umožňujúci efektívnejšie využitie sily elektromotora.
Štandardnou výbavou elektrickej vŕtačky je možnosť zmeny smeru otáčania a elektronická regulácia rýchlosti otáčania. Niektoré vŕtačky sú vybavené vypínateľným príklepom (zariadenie generujúce údery v smere osi vrtáka) pre nenáročné vŕtanie do betónu.
Pneumatická ručná vŕtačka
Pneumatická vŕtačka sa podobá elektrickej vŕtačke, líšia sa len použitým motorom. Menšie typy vŕtačiek majú otáčavý pneumatický motor s lopatkovým rotorom, väčšie modely majú piestový motor.
Vŕtačky súčasnosti
Dnešné vŕtačky s odľahčenou oceľovou alebo hliníkovou skriňou, s perfektnými valivými ložiskami, planétovými viacstupňovými prevodovkami, s ergonomicky tvarovanými držadlami a tlmičmi vibrácií sú osadené mikroprocesorovou elektronikou. Tá bežne umožňuje mäkký nábeh, plynulú reguláciu otáčok a ich udržiavanie bez ohľadu na okamžité zaťaženie, alebo ich predprogramovávánie.
Dnešné akumulátorové vŕtacie skrutkovače už disponujú 2 rýchlosťami, príklepom a s batériami s napätím až 36V sa môžu svojou silou smelo rovnať s niektorými typmi sieťových vŕtačiek. S vyvinutím bezuhlíkových motorov, s ktorými na trh prišla spoločnosť Makita sa navyše motormi vŕtačiek stávajú ešte efektívnejšie a odolnejšie a do istej miery sa tak stierajú rozdiely v parametroch vyšších a nižších kategórií elektrického náradia.